Human capital & corporate risk

Het verzekeren van politieke risico’s.

Helaas staan terrorisme, politieke risico’s en geweld tegen de overheid niet hoog op de agenda bij ondernemers in Nederland. Zeker gezien recente gebeurtenissen in de Amsterdamse binnenstad en ook diverse betogingen van Extinction Rebellion, zouden ondernemers hier wel aandacht voor moeten hebben.

Dekking op een (Beurs) Brandverzekering

In de van toepassing zijnde voorwaarden (VMZB 2021) is bepaald dat het volgende verzekerd is met betrekking tot terrorisme, politieke risico’s en geweld:

  • Werkstaking
    • Het door een aantal werknemers in een onderneming, gemeenschappelijk niet of slechts gedeeltelijk uitvoeren van het legitiem opgedragen werk.
  • Relletjes of opstootjes
    • Incidentele (collectieve) geweldsmanifestaties.

Uitgesloten op een (Beurs) Brandverzekering

In de van toepassing zijnde voorwaarden (VMZB 2021) is eveneens bepaald dat het volgende juist uitgesloten en daarmee niet verzekerd is met betrekking tot terrorisme, politieke risico’s en geweld:

  • Opstand
    • Georganiseerd gewelddadig verzet binnen een staat dat is gericht tegen het openbaar gezag.
  • Binnenlandse onlusten
    • Min of meer georganiseerde gewelddadige handelingen die zich op verschillende plaatsen binnen een staat voordoen.
  • Oproer
    • Een min of meer georganiseerde, plaatselijke gewelddadige beweging die is gericht tegen het openbaar gezag.

Terrorismeverzekering

Met name bij de uitsluitingen ‘Opstand’ en ‘Oproer’ gaat het om gewelddadige acties gericht tegen de staat of het openbaar gezag.

Helaas is er een trend te constateren dat vrijwel alle vreedzame demonstraties uitmonden in gewelddadigheden gericht tegen de staat of het openbaar gezag.

Ook de Nederlandse Herverzekeringsmaatschappij voor Terrorismeschade (NHT) biedt hier geen dekking voor.
Bovendien gelden de volgende voorwaarden en beperkingen:

  • Maximaal EUR 1 miljard per kalender jaar
  • Maximaal EUR 75 miljoen per locatie (geen index)
  • Marktfranchise van EUR 7,5 miljoen
  • De uitkering volgt pas na 2 jaar en 4 maanden 

Voor een uitgebreide toelichting verwijzen wij u naar veelgestelde vragen en wanneer keer de NHT uit en hoe werkt de NHT

Om deze hiaten op te vangen of de gevolgen van een terroristische aanslag te verzekeren, kunt u kiezen voor een terrorismeverzekering. Deze kunt u op verschillende manieren invullen:

  1. Verzekering van Sabotage & Terrorisme, datgene dat de Beursbrandvoorwaarden (VMBZB 2021) expliciet uitsluit verzekert u hiermee separaat;
  2. Verzekering van Sabotage & Terrorisme uitbreiden met: werkstakingen, rellen en
    burgerlijke ongehoorzaamheid (SRCC = Strikes, Riots & Civil Commotion)
  3. Verzekering van Politieke risico’s; deze verzekering biedt dekking tegen de gevolgen van:
    Sabotage & Terrorisme, werkstaking, rellen en burgerlijke ongehoorzaamheid alsmede opstand,
    rebellie, revolutie, muiterij, staatsgreep, burgeroorlog, oorlog.

Als u hierover verder van gedachten wilt wisselen, neem dan contact op met uw accountmanager of de specialisten van Kröller Boom.

Geraadpleegde bronnen: Liberty Specialty Markets, NHT.


Dit artikel is geplaatst door Het verzekeren van politieke risico’s..